A kórházban töltött 3 nap után véééégre haza mehettünk!
Egy jó tanács: Kismamák, ha még szülés előtt álltok, a szobátokban mindig legyen kellő mennyiségű folyadék és étel, de legalábbis valami rágcsálnivaló! Nagyon fontos az energiapótlás, hiszen világra hoztatok egy babát, fáradtak és kimerültek lesztek valószínűleg. Ráadásul, hogy beinduljon a tejetek, szintén folyadékra van szükség!
El sem tudjátok képzelni, hogy milyen sok mindenre használjuk a hasizmunkat… Döbbenetes, hogy még egy jóízű nevetéshez is kell… vagy egy tüsszentéshez. 😀
Anyatej! Anyatej! Anyatej!
Kb. délután 3 óra lehetett, amikor haza értünk, estig nem is volt probléma… aztán jött az éjszaka.
Egyszerűen nem hagyta abba a sírást, fogalmunk sem volt, hogy mit csináljunk.
Cici nem kellett, igazából nem is nagyon jött akkor még semmi sem belőle, de kínáltam folyamatosan, mert ugyebár minél többször teszed mellre a babát, annál előbb lövell be a tejed.
Végül hajnal 3-4 óra körül Dani elrohant gyógyszertárba tápszerért… tudom, hogy kétségbeesett lépést tettünk, de már nem volt semmi ötletünk, hogy hogy tudnánk segíteni Emmának. Megitta a tápot és elaludt. Nagyon örültünk és hálásak voltunk a csendért!
Két hétig kapott tápot is Emma az anyatej mellett, mert annyira tanácstalan voltam és sejtelmem sem volt, hogy mit kéne tennem, hogy ez könnyebb legyen mindkettőnknek.
Ekkor rátaláltam egy csoportra Facebook-on, sok kiváló, segítőkész szakemberrel, szoptatási tanácsadóval.
Érdemes alaposan tájékozódni, akár már szülés előtt is az anyatejes táplálásról, mert sok idegességtől és stressztől mented meg saját magadat.
Azt tanácsolták, hogy különösebben nem kell figyelni, hogy mit eszel, de érdemes az első pár hónapban tejmentesen étkezni, mert az okozhat problémát a babánál, ki kell tapasztalni, hogy mik azok az ételek, amiktől fájhat a hasa a kicsinek.
Azóta túl vagyunk 3-4 növekedési ugráson is, amit hol nehezebben, hol könnyebben éltünk túl. Mára már gyönyörűen beállt a kereslet-kínálat. Nem fejtem le több tejet egyszer sem annál, mint hogy megkönnyebbüljek.
Szerencsésnek érzem magunkat, hogy anyatejjel tudom táplálni Emmát, mert látom rajta, hogy mennyire szépen fejlődik, a súlya is szépen gyarapszik, az immunrendszere is erős. Kiegyensúlyozott, boldog baba!
Itt 3 hónapos volt: ♥
Kólika:
Emma előtt nem is hallottam erről a szóról… 😀 Azt sem tudtam, hogy van ilyen jelenség. Hallottam már, hogy szoktak a babák „has fájósak” lenni, de valahogy nem jutott el a tudatomig, hogy ez velünk is megtörténhet… de megtörtént.
Azt tudni kell, hogy a baba gyomra a születést követően kicsi is és éretlen is. Ahhoz, hogy megszokja, hogy enni kell, emészteni, üríteni, stb… idő kell. Ez nálunk 3 kőkemény hónapig tartott. Napközben kisangyal volt, de ahogy eljött az este 9 óra, éjfélig szüntelenül sírt, ordított. Mi meg a lakásban sétáltunk vele fel és le. 😀 Nem is tudom, hogy bírtuk ketten Danival…
Mindenféle szert és szirupot kipróbáltunk, de igazán semmi sem hatott. Aztán lassan magától megszűnt, megszokta, megtanulta, hogy is működik ez a rendszer.
Nyugodjatok meg, nem tart örökké! Nekem is az a 3 hónap volt életem leghosszabb 3 hónapja, túl vagyunk raja!:D
Lehet, hogy valamit elrontottam? Ki tudja?!
Végezetül:
Adjátok meg magatoknak és a babátoknak azt a 6 hetet az összeszokásra, megismerkedésre és nem utolsó sorban a felépülésre. Ez utóbbihoz annyit fűznék még hozzá, hogy az akaraterő nagyon sokat számít. Ne hagyjátok el magatokat, mert akkor még lassabban regenerálódtok. Sétáljatok a szabadban, a friss levegő mindkettőtöknek jót fog tenni! 🙂
Az pedig ne gátoljon semmiben sem, hogy a baba cicizni szeretne a szabadban. Lehet ezt diszkréten, és kultúráltan is csinálni.
Szerencsésnek mondhatom magam ebből a szempontból, mert ezidáig egyszer sem kerültem olyan helyzetbe, hogy valaki szóvá tette volna, hogy etetem a gyerekemet.
Körmözéskor is lehet 😀 ♥
Lépjetek túl azon, hogy fut a lakás, nincs “időben” ebéd, vacsora. Főleg, ha nektek sincs segítségetek…
A babák mindent megéreznek, ha boldog vagy és azt is, ha feszült…
Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy rendeltünk ebédet vagy valami nagyon gyors kaját főztem vacsorára. Hetente 1x nagytakarítottunk, amit meg tudtam csinálni Emma mellett, megcsináltam…
Szerencsém van Danival, mert rettentően megértő és segítőkész volt minden helyzetben; legyen szó a takarításról, főzésről, ringatásról. Én is volt, hogy kiakadtam, stresszeltem, ideges voltam minden miatt, de minden nehézséget orvosolni lehet, ha higgadtan, nyugodtan beszélitek meg a problémákat. Egy csapat vagyunk! Egy csapat vagytok! Össze kell fogni! Csak így működik jól a kis rendszerünk.
Köszönöm, ha végig olvastátok!
Tartsatok velem a következő résznél is, ahol a baby blues-ról és az általam megélt nehéz napokról és azok kiváltó okairól írok majd!
Kövessetek Instagramon is! @bogdanbea92